Kreatura to podcast o improwizacji i szeroko pojętej komedii. Na scenie i w życiu.
050: Kajetan Kusina (Kusi na Kulturę)
- „Scriptnotes” Craig Mazin i John August
- „Story” Robert McKee
- „Uratuj kotka” Snyder Blake
- „Big Lebowski” Coen
- „Garsoniera” Billy Wilder
- Will Ferrel
- „U nas w Filadelfii”
- „Simpsonowie”
- „BoJack Horseman”
- „Rick and Morty”
- „Czary zjary” Simon Hanselmann
- „Shameless”
- A24 podcast
- „Nieoszlifowane diamenty”
- „Człowiek na torze” Andrzej Munk
- „Zezowate szczęście” Andrzej Munk
- „Pociąg” Jerzy Kawalerowicz
- Martin Scorsese poleca polskie kino
- „Piętro wyżej” Leon Trystan
- „Ostatnia rodzina” Jan P. Matuszyński
- „Boże ciało” Jan Komasa
- „W nich cała nadzieja” Piotr Biedroń
- „W lesie dziś nie zaśnie nikt” Bartosz M. Kowalski
- „Maus” Art Spiegelman
- „Persepolis” Marjane Satrapi
- „Życie i czas Sknerusa McKwacza”
- „Sandman” Neil Gaiman
- „Kaznodzieja” Garth Ennis
- Fandom
- „Blankets: Pod śnieżną kołderką” Craig Thompson
- Kultura Gniewu
- „Ghostworld” Daniel Clowes
- „Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza” Daniel Clowes
- „Festiwal” Jacek Świdziński
- „Będziesz smażyć się w piekle” Krzysztof Owedyk
- „Niesłychane losy Ivana Kotowicza” Michał Ambrzykowski, Kajetan Kusina
- „Zrozumieć komiks” Scott McCloud
- „Building Stories” Chris Ware
- „Zasada trójek” Tomasz Spell
- „Zdarzenie 1908” Jacek Świdziński
049: Joe Bill #2
Second half of a really joyful and tired talk after JO festival, reaching back to George Carlin and packing an insane amount of books into a carry-on luggage, recalling how 9/11 affected the comedy scene in the USA and started an avalanche of one-in-a-lifetime events for Millennials, mental changes between generations, differences between „slow” and „fast” improv, and characteristics of Polish improvisers. Again without any introduction, again in between travels.
048: Joe Bill #1
Joe is based in improv Chicago universe, but had been traveling with improv since I was born. This time we’re talking about the difference between inner engineer and jazzman, about political and popcultural influence on improv, what makes groups work (or not), his upcoming book, and traumas, obviously. No intro, nor outro this time, as I’m packing to Samothrace Improv Retreat, second half of our conversation when I get back!
047: Impro – jak to ugryźć
Impro to sport zespołowy, ale i trening personalny. Jak się za to zabrać, skąd czerpać wiedzę, jak i z kim praktykować, jak budować zespół – o tym dziś wstępnie opowiadam i podrzucam kilka źródeł, do których warto sięgnąć.
046: Nocna Kreatura #4
Aktualności i strumień świadomości. O pierwszej połowie 2024 roku, trasie standupowej Do Bigosu, szmuglowaniu książek z USA, o wujasach, kupowaniu siekiery i niedoszłych trójkątach.
045: Omar Galvan
Omar is a brilliant improviser, director and actor from Argentina, living in Madrid. After we did a Soundpainting project at the University of Gdańsk, we talked about magical realism, Mexican improv wrestling, tango as existential struggle, similarities between people in Poland and Argentina, and where in comedy is a place for memento mori.
044: Wiktor Walentynowicz
AI, komedia i apokalipsa. Wiktor łączy w sobie świat komedii i nauki, a w tym odcinku rozmawiamy o jego doktoracie o sztucznej inteligencji. Gdybamy nad potencjalną apokalipsą, upadkiem zawodów i kultury i sztuki. Rozważamy, czy AI jest w stanie być kreatywna i wymyślać żarty, a do tego pokazujemy, w jaki sposób może być przydatna dla improwizatorów i innych twórców.
043: Olka Szczęśniak
Z Olką rozmawiamy o stand-upie. O książkach o psychologii i neurobiologii. O tym, jak aspiracje do wypełniania hal ucinają drogę twórczą. O spectrum od creepów do hejterów. I o tym, dlaczego nie warto bez zaproszenia oferować swoich siurków.
042: Nocna Kreatura #3
Aktualności i strumień świadomości. O transformacji 2023/24.
041: Nocna Kreatura #2
Aktualności i strumień świadomości. Tym razem włoski.
040: Nocna Kreatura #1
Nocna Kreatura to ja. Aktualności i strumień świadomości. Niedługie i nieedytowane odcinki solowe, na pohybel perfekcjonizmowi.
039: Adam Van Bendler
Adam to stand-upowy długodystansowiec. Kiedy chwyci temat, który uzna za ważny, potrafi mówić ze sceny trzy godziny. Czyli de facto nasza rozmowa trwała tyle, co pół jego występu. Poruszamy jednak kilka ważnych tematów, takich jak przekuwanie swoich traum w komedię, czynienie dobra – dla siebie i innych, trudy i znoje branży filmowej i edukacji artystycznej, i oczywiście – proces twórczy.
038: Aplikacje dla komików (i innych twórców)
Proces twórczy boli. Ale nie musi. Każdy organizuje swoją pracę wedle potrzeb. Ja lubię testować nowe technologie w służbie Talii, antycznej muzy komedii. Dzielę się z Wami moimi testami, które podzieliłam na trzy kategorie – organizacja, skupienie i praca twórcza. Dajcie znać, z jakich aplikacji Wy korzystacie!
037: Networking w impro
Chcesz wyjść ze swojej piwnicy? Występować na scenach w Polsce i na świecie? Grać z improwizatorami z różnych środowisk? To musisz ich najpierw poznać i dać im poznać siebie. Impro uczy komunikacji, więc skorzystaj z tej nauki, by poza sceną budować sieć twórczych kontaktów.
036: Abelard Giza
Abelarda nie trzeba nikomu przedstawiać. Stand-uper, improwizator, kabareciarz, filmowiec, tekściarz – w ciągu 20 lat dotknął już chyba każdej formy komedii. A, jako że już jako licealistka obserwowałam z bliska jego twórczą drogę, możecie liczyć na opowieści, których jeszcze nie słyszeliście.
035: Festiwale impro w Polsce i Europie
Festiwali impro w Europie jest (a przynajmniej było) całe mnóstwo. Jak wybierać spośród nich? Czym różnią się pod względem artystycznym i organizacyjnym? Jak na tle świata wypada Polska? Niechaj pomoże Wam garść informacji i wskazówek na bazie około 20 festiwali z różnych krajów.
034: Jacek Mikulski
Jacek improwizuje z Impami, prowadzi RPG-owy kanał Mój Loch i opowiada o kosmosie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak przeplatają się światy impro i gier fabularnych, czy wiedza o kosmosie przekłada się na granie science-fiction i dlaczego warto wiedzieć, na co patrzymy, podnosząc oczy ku nocnemu niebu.
033: Ewa Błachnio
Wyjątkowo kojąca rozmowa o kreowaniu własnego losu i daniu się prowadzić poczuciu, że „to tu”. Ewa rozpoczynała swoją przygodę ze sceną od Kabaretu Limo, później spełniając się w aktorstwie dramatycznym, a obecnie współtworząc telewizyjne programy kabaretowe i własny stand-up. Poprzez rozmowę o codziennych rytuałach szukamy sposobów na to, by nie kierował nami strach i by nie zwariować we wszędobylskich pędzie.
032: Czy impro to sekta i inne pytania
20 pytań, które muszą paść i odpowiedzi, które mogłabym sobie darować. Czy są ludzie, którzy się nigdy nie nauczą, skąd się biorą złe występy i czemu standuperzy drą łacha z impro – zapraszam do oburzeń.
031: Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny)
Maciek jest gospodarzem Działu Zagranicznego, podcastu o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, albo wcale. W tym odcinku Kreatury dziennikarstwo zderza się z fikcją, reportaż z komedią. Co jest ważniejsze, wydarzenia, czy bohaterowie? Czy młodzież z jurtowiska jest inna niż z blokowiska? O człowieczeństwie i o tym, jak nie być szmaciarzem.
030: Joanna Kołaczkowska #2
W drugiej części naszej rozmowy analizujemy, jak zmieniła się widownia od czasów PRL-u, do czasów TikToka. Dowiecie się, jak Asia zachowuje się, będąc na widowni, dlaczego do widzów należy podchodzić z miłością, a na koniec Hrabina Pączek zaśpiewa nam fragmenty swojego recitalu.
029: Joanna Kołaczkowska #1
Intymna rozmowa o świecie wewnętrznym i zewnętrznym artystki. O komediowym pracoholizmie i hackowaniu własnego mózgu, by pozwolił sobie na odpoczynek. O technologii w służbie komedii na przestrzeni lat, od montowania skeczy na taśmie VHS, przez platformy internetowe, po ludzi odgrywających kabaretowe teksty na TikToku.
028: Najdziwniejsze Występy
Przygody, niespodzianki, stres i upokorzenia – to tylko niektóre atrakcje z życia improwizatorki. Im więcej występów na koncie, tym większa szansa na przedziwne doświadczenia. W tym odcinku: małe, bogate demony, sokół, naziści, więzienie, szpital psychiatryczny i przepowiadanie przyszłości.
027: Bartosz Zalewski
O improwizacji w stand-upie i o sposobach okiełznania chaosu myśli. O złych występach, o tym, jak życie i narkotyki odbijają się na naszych żartach, a na koniec – czy stand-up w Polsce już się zmienia?
026: Mieszko Minkiewicz
O stand-upie, a szerzej o procesie twórczym, od notatek w telefonie, przez zapamiętywanie materiału, po program na YouTubie. O tym, jakimi jesteśmy typami osobowości, jak organizujemy swoją pracę twórczą… i w jak okropny sposób zwracamy się sami do siebie w myślach.
025: Karolina Pańczyk i Maciek Pawłowski
Karolina i Maciek to para artystów komediowych związanych z grupą Niplodram, z improwizacją, kabaretem i telewizją. W naszej żywiołowej rozmowie dyskutujemy o tworzeniu skeczów do Internetu i startowaniu z nimi na festiwale filmowe, o tym, dlaczego nie warto wyrzucać pomysłów do kosza, o polecanych książkach i kanałach o komedii i filmie, jak i o tym, czego uczą lata prowadzenia własnego programu w telewizji.
024: Mikołaj Cieślak o komedii #2
W drugim odcinku z Mikołajem Cieślakiem, znanym z Kabaretu Moralnego Niepokoju, rozmawiamy o Uchu Prezesa, o castingowaniu obsady, pisaniu scenariuszy i walce o własną wizję, o początkach KMN, Pace i buncie przeciwko starym, o Tygodniku, polityce w środowisku kabaretowym, o stand-upie i improwizacji, i o tym, czy rękoczyny pomagają artystom trzymać grupę razem.
023: Mikołaj Cieślak o komedii #1
Z Mikołajem Cieślakiem, artystą znanym z Kabaretu Moralnego Niepokoju rozmawiamy o produkcji własnej twórczości, o dobieraniu zespołu pod kątem poczucia humoru, o byciu konsekwentnym w swojej wizji i niepoddawaniu się, o ciężkiej pracy wyzbywania się kabaretowego grania i o tym, jak żartować z tego, z czego nie powinniśmy.
022: Komediowy slang
Ludzie komedii uwielbiają o niej rozmawiać, a im więcej rozmawiają, tym trudniej ich zrozumieć. Bombią, gotują się, negują, gadają w gibberish, boją się zimy i narzekają na hecklerów. Ten odcinek pomoże Wam się odnaleźć na warsztatach i w dyskusjach po występach, jeśli z uśmiechem przytakujecie… a mało rozumiecie.
021: Wystąpienia publiczne – bez paniki
Lęk przed wystąpieniami publicznymi dotyka zaskakującej większości z nas. Jak go oswoić? Co zrobić, żeby poczuć się pewnie na scenie, mimo strachu? Od merytorycznego przygotowania, przez okiełznanie aspektów technicznych, relację z widownią, aż po zadbanie o Twoją wewnętrzną Beyoncé.
020: Bezpieczeństwo i stawianie granic
Wiele się ostatnio słyszy o przemocy i nadużywaniu władzy wobec studentów aktorstwa. Warto się zastanowić nad tym, jak my dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych na scenie, jako uczestnicy zajęć i ich prowadzący. Jak nie dać wejść sobie na głowę? Czy kobieta staje się czarownicą, odmawiając bycia „miłą”, czyli uległą? Czy artystów „trzeba łamać”?
019: O zagrywaniu się jak szmata
Co się dzieje, kiedy na scenie CHCEMY ZA BARDZO? Przesadzamy z graniem, silimy się na żarty, panikujemy. Przyjrzyjmy się objawom zagrywania się jak szmata w różnych formach komedii, zdiagnozujmy przyczyny i poszukajmy recepty na przyszłość.
018: Miedzy (obcymi) słowami
Improwizowanie w obcych językach jest wyzwaniem. Okiełznajmy tę bestię. Co zrobić, kiedy nie rozumiemy, co się dzieje? Jak obrócić językowe braki na naszą korzyść? Jak nie tracić flow, gdy tracimy słowa? Jak stworzyć sobie siatkę bezpieczeństwa na wypadek absolutnego zagubienia? Przyjrzymy się również spektaklom, które opierają się na wielojęzyczności.
017: Władysław Sikora o komedii #5
Na koniec naszej serii snujemy wizje przyszłości komedii w Polsce. Miksujemy kabaret ze stand-upem i improwizacją, pochylamy się nad formami video i internetowymi. Do tego wiemy już, jak wyglądałoby impro i stand-up w wykonaniu Sikora. Co dalej? Czas pokaże.
016: Władysław Sikora o komedii #4
Czy widownię się uwodzi, czy wychowuje? Jak radzić sobie ze złymi występami i nie psuć widzom radości? Czy w ogóle przejmować się ich zdaniem? O wykorzystaniu improwizacji w procesie tworzenia skeczu, o wartości festiwali kabaretowych i o tym, co właściwie ocenia tam jury.
015: Władysław Sikora o komedii #3
Tym razem późną nocą odpowiadamy na Wasze pytania, a wśród nich: wpływ transformacji ustrojowej na komedię w Polsce, cenzura w telewizji, jak brać się do pisania i konstruować program kabaretowy, a ponadto, czego kabaret, stand-up i impro mogą uczyć się od siebie nawzajem.
014: Władysław Sikora o komedii #2
Tym razem kłócimy się o przyszłość komedii w Polsce. Płyniemy przez historię, wspominając początki i czasy świetności Kabaretu Potem, wyłapujemy inspiracje ze środowiska Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego i dostrzegamy przemiany wynikające z rozwoju improwizacji i stand-upu. I co najważniejsze – analizujemy sposoby tworzenia komedii, by mieć wpływ na przyszłość tej sztuki.
013: Władysław Sikora o komedii #1
Twórca legendarnego Kabaretu Potem i autor niezliczonych dzieł kabaretowych, w pierwszej części rozmów o kryzysie polskiego kabaretu, o buncie jako fundamencie twórcy komediowego, o relacji z widownią, improwizacji i stand-upie, a przede wszystkim o tym czy da się uczyć komedii.
012: Zapach Wspomnień
Jak to jest utracić zmysł? Jak mózg nadrabia brak węchu pamięcią? I w drugą stronę – do jakich wspomnień możemy utracić dostęp przez brak zapachowego klucza? Tym razem dzielę się doświadczeniem trzech miesięcy życia w mniej poetyckim, bezzapachowym świecie.
011: Żegnaj 2020
Jak świat impro poradził sobie z nową rzeczywistością, co straciliśmy, co zyskaliśmy i jak wyglądał jedyny międzynarodowy festiwal impro w pandemii, czyli Igrzyska Śmierci.
010: Zasady impro – na co to komu
W normalnych czasach zaczynalibyśmy zaraz nowy rok warsztatowy – ale mamy rok 2020. To możemy poudawać, że jest normalnie. Wybrałam dla Was 9 podstawowych zasad improwizacji i do każdej dodałam „aaale…” abyście nie brali ich zbyt dosłownie.
044: Wiktor Walentynowicz
AI, komedia i apokalipsa. Wiktor łączy w sobie świat komedii i nauki, a w tym odcinku rozmawiamy o jego doktoracie o sztucznej inteligencji. Gdybamy nad potencjalną apokalipsą, upadkiem zawodów i kultury i sztuki. Rozważamy, czy AI jest w stanie być kreatywna i wymyślać żarty, a do tego pokazujemy, w jaki sposób może być przydatna dla improwizatorów i innych twórców.
043: Olka Szczęśniak
Z Olką rozmawiamy o stand-upie. O książkach o psychologii i neurobiologii. O tym, jak aspiracje do wypełniania hal ucinają drogę twórczą. O spectrum od creepów do hejterów. I o tym, dlaczego nie warto bez zaproszenia oferować swoich siurków.
042: Nocna Kreatura #3
Aktualności i strumień świadomości. O transformacji 2023/24.
041: Nocna Kreatura #2
Aktualności i strumień świadomości. Tym razem włoski.
040: Nocna Kreatura #1
Nocna Kreatura to ja. Aktualności i strumień świadomości. Niedługie i nieedytowane odcinki solowe, na pohybel perfekcjonizmowi.
039: Adam Van Bendler
Adam to stand-upowy długodystansowiec. Kiedy chwyci temat, który uzna za ważny, potrafi mówić ze sceny trzy godziny. Czyli de facto nasza rozmowa trwała tyle, co pół jego występu. Poruszamy jednak kilka ważnych tematów, takich jak przekuwanie swoich traum w komedię, czynienie dobra – dla siebie i innych, trudy i znoje branży filmowej i edukacji artystycznej, i oczywiście – proces twórczy.
038: Aplikacje dla komików (i innych twórców)
Proces twórczy boli. Ale nie musi. Każdy organizuje swoją pracę wedle potrzeb. Ja lubię testować nowe technologie w służbie Talii, antycznej muzy komedii. Dzielę się z Wami moimi testami, które podzieliłam na trzy kategorie – organizacja, skupienie i praca twórcza. Dajcie znać, z jakich aplikacji Wy korzystacie!
037: Networking w impro
Chcesz wyjść ze swojej piwnicy? Występować na scenach w Polsce i na świecie? Grać z improwizatorami z różnych środowisk? To musisz ich najpierw poznać i dać im poznać siebie. Impro uczy komunikacji, więc skorzystaj z tej nauki, by poza sceną budować sieć twórczych kontaktów.
036: Abelard Giza
Abelarda nie trzeba nikomu przedstawiać. Stand-uper, improwizator, kabareciarz, filmowiec, tekściarz – w ciągu 20 lat dotknął już chyba każdej formy komedii. A, jako że już jako licealistka obserwowałam z bliska jego twórczą drogę, możecie liczyć na opowieści, których jeszcze nie słyszeliście.
035: Festiwale impro w Polsce i Europie
Festiwali impro w Europie jest (a przynajmniej było) całe mnóstwo. Jak wybierać spośród nich? Czym różnią się pod względem artystycznym i organizacyjnym? Jak na tle świata wypada Polska? Niechaj pomoże Wam garść informacji i wskazówek na bazie około 20 festiwali z różnych krajów.
034: Jacek Mikulski
Jacek improwizuje z Impami, prowadzi RPG-owy kanał Mój Loch i opowiada o kosmosie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak przeplatają się światy impro i gier fabularnych, czy wiedza o kosmosie przekłada się na granie science-fiction i dlaczego warto wiedzieć, na co patrzymy, podnosząc oczy ku nocnemu niebu.
033: Ewa Błachnio
Wyjątkowo kojąca rozmowa o kreowaniu własnego losu i daniu się prowadzić poczuciu, że „to tu”. Ewa rozpoczynała swoją przygodę ze sceną od Kabaretu Limo, później spełniając się w aktorstwie dramatycznym, a obecnie współtworząc telewizyjne programy kabaretowe i własny stand-up. Poprzez rozmowę o codziennych rytuałach szukamy sposobów na to, by nie kierował nami strach i by nie zwariować we wszędobylskich pędzie.
032: Czy impro to sekta i inne pytania
20 pytań, które muszą paść i odpowiedzi, które mogłabym sobie darować. Czy są ludzie, którzy się nigdy nie nauczą, skąd się biorą złe występy i czemu standuperzy drą łacha z impro – zapraszam do oburzeń.
031: Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny)
Maciek jest gospodarzem Działu Zagranicznego, podcastu o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, albo wcale. W tym odcinku Kreatury dziennikarstwo zderza się z fikcją, reportaż z komedią. Co jest ważniejsze, wydarzenia, czy bohaterowie? Czy młodzież z jurtowiska jest inna niż z blokowiska? O człowieczeństwie i o tym, jak nie być szmaciarzem.
030: Joanna Kołaczkowska #2
W drugiej części naszej rozmowy analizujemy, jak zmieniła się widownia od czasów PRL-u, do czasów TikToka. Dowiecie się, jak Asia zachowuje się, będąc na widowni, dlaczego do widzów należy podchodzić z miłością, a na koniec Hrabina Pączek zaśpiewa nam fragmenty swojego recitalu.
029: Joanna Kołaczkowska #1
Intymna rozmowa o świecie wewnętrznym i zewnętrznym artystki. O komediowym pracoholizmie i hackowaniu własnego mózgu, by pozwolił sobie na odpoczynek. O technologii w służbie komedii na przestrzeni lat, od montowania skeczy na taśmie VHS, przez platformy internetowe, po ludzi odgrywających kabaretowe teksty na TikToku.
028: Najdziwniejsze Występy
Przygody, niespodzianki, stres i upokorzenia – to tylko niektóre atrakcje z życia improwizatorki. Im więcej występów na koncie, tym większa szansa na przedziwne doświadczenia. W tym odcinku: małe, bogate demony, sokół, naziści, więzienie, szpital psychiatryczny i przepowiadanie przyszłości.
027: Bartosz Zalewski
O improwizacji w stand-upie i o sposobach okiełznania chaosu myśli. O złych występach, o tym, jak życie i narkotyki odbijają się na naszych żartach, a na koniec – czy stand-up w Polsce już się zmienia?
026: Mieszko Minkiewicz
O stand-upie, a szerzej o procesie twórczym, od notatek w telefonie, przez zapamiętywanie materiału, po program na YouTubie. O tym, jakimi jesteśmy typami osobowości, jak organizujemy swoją pracę twórczą… i w jak okropny sposób zwracamy się sami do siebie w myślach.
025: Karolina Pańczyk i Maciek Pawłowski
Karolina i Maciek to para artystów komediowych związanych z grupą Niplodram, z improwizacją, kabaretem i telewizją. W naszej żywiołowej rozmowie dyskutujemy o tworzeniu skeczów do Internetu i startowaniu z nimi na festiwale filmowe, o tym, dlaczego nie warto wyrzucać pomysłów do kosza, o polecanych książkach i kanałach o komedii i filmie, jak i o tym, czego uczą lata prowadzenia własnego programu w telewizji.
024: Mikołaj Cieślak o komedii #2
W drugim odcinku z Mikołajem Cieślakiem, znanym z Kabaretu Moralnego Niepokoju, rozmawiamy o Uchu Prezesa, o castingowaniu obsady, pisaniu scenariuszy i walce o własną wizję, o początkach KMN, Pace i buncie przeciwko starym, o Tygodniku, polityce w środowisku kabaretowym, o stand-upie i improwizacji, i o tym, czy rękoczyny pomagają artystom trzymać grupę razem.
023: Mikołaj Cieślak o komedii #1
Z Mikołajem Cieślakiem, artystą znanym z Kabaretu Moralnego Niepokoju rozmawiamy o produkcji własnej twórczości, o dobieraniu zespołu pod kątem poczucia humoru, o byciu konsekwentnym w swojej wizji i niepoddawaniu się, o ciężkiej pracy wyzbywania się kabaretowego grania i o tym, jak żartować z tego, z czego nie powinniśmy.
022: Komediowy slang
Ludzie komedii uwielbiają o niej rozmawiać, a im więcej rozmawiają, tym trudniej ich zrozumieć. Bombią, gotują się, negują, gadają w gibberish, boją się zimy i narzekają na hecklerów. Ten odcinek pomoże Wam się odnaleźć na warsztatach i w dyskusjach po występach, jeśli z uśmiechem przytakujecie… a mało rozumiecie.
021: Wystąpienia publiczne – bez paniki
Lęk przed wystąpieniami publicznymi dotyka zaskakującej większości z nas. Jak go oswoić? Co zrobić, żeby poczuć się pewnie na scenie, mimo strachu? Od merytorycznego przygotowania, przez okiełznanie aspektów technicznych, relację z widownią, aż po zadbanie o Twoją wewnętrzną Beyoncé.
020: Bezpieczeństwo i stawianie granic
Wiele się ostatnio słyszy o przemocy i nadużywaniu władzy wobec studentów aktorstwa. Warto się zastanowić nad tym, jak my dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych na scenie, jako uczestnicy zajęć i ich prowadzący. Jak nie dać wejść sobie na głowę? Czy kobieta staje się czarownicą, odmawiając bycia „miłą”, czyli uległą? Czy artystów „trzeba łamać”?
019: O zagrywaniu się jak szmata
Co się dzieje, kiedy na scenie CHCEMY ZA BARDZO? Przesadzamy z graniem, silimy się na żarty, panikujemy. Przyjrzyjmy się objawom zagrywania się jak szmata w różnych formach komedii, zdiagnozujmy przyczyny i poszukajmy recepty na przyszłość.
018: Miedzy (obcymi) słowami
Improwizowanie w obcych językach jest wyzwaniem. Okiełznajmy tę bestię. Co zrobić, kiedy nie rozumiemy, co się dzieje? Jak obrócić językowe braki na naszą korzyść? Jak nie tracić flow, gdy tracimy słowa? Jak stworzyć sobie siatkę bezpieczeństwa na wypadek absolutnego zagubienia? Przyjrzymy się również spektaklom, które opierają się na wielojęzyczności.
017: Władysław Sikora o komedii #5
Na koniec naszej serii snujemy wizje przyszłości komedii w Polsce. Miksujemy kabaret ze stand-upem i improwizacją, pochylamy się nad formami video i internetowymi. Do tego wiemy już, jak wyglądałoby impro i stand-up w wykonaniu Sikora. Co dalej? Czas pokaże.
016: Władysław Sikora o komedii #4
Czy widownię się uwodzi, czy wychowuje? Jak radzić sobie ze złymi występami i nie psuć widzom radości? Czy w ogóle przejmować się ich zdaniem? O wykorzystaniu improwizacji w procesie tworzenia skeczu, o wartości festiwali kabaretowych i o tym, co właściwie ocenia tam jury.
015: Władysław Sikora o komedii #3
Tym razem późną nocą odpowiadamy na Wasze pytania, a wśród nich: wpływ transformacji ustrojowej na komedię w Polsce, cenzura w telewizji, jak brać się do pisania i konstruować program kabaretowy, a ponadto, czego kabaret, stand-up i impro mogą uczyć się od siebie nawzajem.
014: Władysław Sikora o komedii #2
Tym razem kłócimy się o przyszłość komedii w Polsce. Płyniemy przez historię, wspominając początki i czasy świetności Kabaretu Potem, wyłapujemy inspiracje ze środowiska Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego i dostrzegamy przemiany wynikające z rozwoju improwizacji i stand-upu. I co najważniejsze – analizujemy sposoby tworzenia komedii, by mieć wpływ na przyszłość tej sztuki.
013: Władysław Sikora o komedii #1
Twórca legendarnego Kabaretu Potem i autor niezliczonych dzieł kabaretowych, w pierwszej części rozmów o kryzysie polskiego kabaretu, o buncie jako fundamencie twórcy komediowego, o relacji z widownią, improwizacji i stand-upie, a przede wszystkim o tym czy da się uczyć komedii.
012: Zapach Wspomnień
Jak to jest utracić zmysł? Jak mózg nadrabia brak węchu pamięcią? I w drugą stronę – do jakich wspomnień możemy utracić dostęp przez brak zapachowego klucza? Tym razem dzielę się doświadczeniem trzech miesięcy życia w mniej poetyckim, bezzapachowym świecie.
011: Żegnaj 2020
Jak świat impro poradził sobie z nową rzeczywistością, co straciliśmy, co zyskaliśmy i jak wyglądał jedyny międzynarodowy festiwal impro w pandemii, czyli Igrzyska Śmierci.
010: Zasady impro – na co to komu
W normalnych czasach zaczynalibyśmy zaraz nowy rok warsztatowy – ale mamy rok 2020. To możemy poudawać, że jest normalnie. Wybrałam dla Was 9 podstawowych zasad improwizacji i do każdej dodałam „aaale…” abyście nie brali ich zbyt dosłownie.
009: Joe Bill – złe występy, terapia i impro przed Internetem
Jak wyglądała społeczność impro w czasach przed Internetem? Kiedy zaczęły się pojawiać międzynarodowe festiwale? Czemu każdy improwizator powinien pójść na terapię? Jak sobie radzić ze złym występem? Jak NAPRAWDĘ wygląda dziś impro w Chicago? O tym między innymi rozmawiałam w tym odcinku Podcastu Kreatura z Joe Billem podczas festiwalu IMPRO Amsterdam 2020, zanim świat stanął na głowie i chętnie z Wami usiądę przy kawie i o tym opowiem. Oryginalny zapis rozmowy znajdziecie na kanale anglojęzycznym.
008: Makijaż sceniczny i stylizacja
Nie ma filmu i teatru bez sztuki makijażu, charakteryzacji i kostiumów, dlaczego więc pomijamy tę sztukę w teatrze improwizowanym? Stylizacja jest potężnym narzędziem, które może i aktorów, i widzów zabrać w podróż do różnych światów. Jak więc go używać, by służył naszej wizji artystycznej i aby nasza sceniczna persona lśniła?
007: Kanapowe Podróże
Jeśli tak jak ja jesteście zmęczeni już stresem i ciągłym sprawdzaniem wiadomości, znajdźcie chwilę, aby odsapnąć i dajcie się zaprosić w kanapową podróż w beztroskie wspomnienia z podróży pełnych dziwów i nieporozumień z różnych zakątków świata. Czy w Seattle chcą wiedzieć jak się masz? Co robi Księżyc do góry nogami? Czemu na słowo „molo” Finowie chichoczą i jakie zachowania przy stole sprawiają, że „umiera jedna włoska babcia”? Przysyłajcie swoje odkrycia i faux pas z podróży na kreatura.podcast@gmail.com!
006: Stacey Smith – impro, muzyka i zdrowe zmysły
Stacey Smith, amerykańska improwizatorka, obecnie mieszkająca w Amsterdamie, dzieli się przemyśleniami na temat różnic między improwizatorami z USA i Europy, stawania się lepszym człowiekiem, dzięki uczeniu w różnych krajach, o tym, że muzyka jest uniwersalnym językiem i że nie musisz być profesjonalnym wokalistą, by zagrać dobry impro musical, jak to jest grać impro solo, jak stawiać granice w życiu improwizatorki na pełen etap i dbać przy tym o swoje zdrowie psychiczne i wiele innych. Odcinek polski jest moim streszczeniem naszej rozmowy, dostępnej na anglojęzycznym kanale podcastu.
005: Weź impro do domu
Zostań w domu i rób impro! Prezentuję Wam 21 gier na czas kwarantanny. Odcinek z początku miał być pracą domową dla moich studentów improwizacji, ale wracając ostatnio z Dzień Dobry TVN pomyślałam, że ta kreatywna rozrywka przyda się nam wszystkim. Znajdziecie tu 21 gier i zadań w 3 kategoriach: 7 gier dla początkujących, do grania z rodziną (4:30), 7 zadań dla solo graczy (14:40) i nieco bardziej zaawansowane, ale wciąż rozrywkowe 7 zadań do grania z partnerem (22:30). Udanej zabawy!
004: Rozrywki w czasach zarazy
Każ ludziom siedzieć w domu, a zachce im się iść na siłownię. Zamknij w mieszkaniu freelancerkę z korpo pracownikiem i zobacz, kto pierwszy zwariuje. Jak znaleźć rozrywki i drobne radości w dobie pandemii, kiedy cały świat mówi Ci #zostańwdomu? Kultura, rozrywka, sport, podróże – wszystko to masz w swoim salonie, jeśli się dobrze rozejrzysz. Występy komediowe, koncerty, treningi – na żywo i z różnych krajów. Jeszcze nigdy świat tak bardzo nie wchodził Ci do domu, z którego sam nie mogłeś wyjść.
003: Impro? Pierwsze słyszę
O tym, czym jest impro, a czym różni się od stand-upu i kabaretu – i jakie mocne i słabe strony ma każda z tych form komedii. O tym, czego możecie się spodziewać jako widz na występie improwizowanym, jako uczestnik warsztatów indywidualnych, jak i tych z improwizacji w biznesie. Bez komediowego slangu!
002: Ok, Stara Millenniaro
O tym, skąd u starych Millennialsów ta nostalgia za latami 90 – i czy na pewno jest za czym tęsknić. Opowieść o czasach, kiedy budzik był fizycznym przedmiotem, wykręcanie numeru telefonu nie było przenośnią, a informacji o tym, czy ktoś z kimś chodzi szukało się nie na Facebooku, a w Złotych Myślach. A jakie są Wasze wspomnienia?
001: Pierwsza Randka
Wyobraźcie sobie, że poszliście ze mną na pierwszą randkę. Oto, co Wam powiedziałam o sobie. Teraz Wasza kolej! Dajcie znać, kim jesteście i o czym chcielibyście ode mnie posłuchać na kreatura.podcast@gmail.com!
000: Wstęp
Witajcie w podcaście Kreatura, o improwizacji, komedii i sztuce – na scenie i w życiu. W tym krótkim wprowadzeniu dowiecie się, czego możecie się spodziewać po pierwszych odcinkach.