Kreatura to podcast o improwizacji, komedii i sztuce. Na scenie i w życiu. Historie z pogranicza różnych kultur i rozmowy z gośćmi z różnych stron świata.

026: Mieszko Minkiewicz

Listen to "Mieszko Minkiewicz" on Spreaker.

O stand-upie, a szerzej o procesie twórczym, od notatek w telefonie, przez zapamiętywanie materiału, po program na YouTubie. O tym, jakimi jesteśmy typami osobowości, jak organizujemy swoją pracę twórczą… i w jak okropny sposób zwracamy się sami do siebie w myślach.

025: Karolina Pańczyk i Maciek Pawłowski

Listen to "Karolina Pańczyk i Maciek Pawłowski o komedii" on Spreaker.

Karolina i Maciek to para artystów komediowych związanych z grupą Niplodram, z improwizacją, kabaretem i telewizją. W naszej żywiołowej rozmowie dyskutujemy o tworzeniu skeczów do Internetu i startowaniu z nimi na festiwale filmowe, o tym, dlaczego nie warto wyrzucać pomysłów do kosza, o polecanych książkach i kanałach o komedii i filmie, jak i o tym, czego uczą lata prowadzenia własnego programu w telewizji.

024: Mikołaj Cieślak o komedii #2

Listen to "Mikołaj Cieślak o komedii #2" on Spreaker.

W drugim odcinku z Mikołajem Cieślakiem, znanym z Kabaretu Moralnego Niepokoju, rozmawiamy o Uchu Prezesa, o castingowaniu obsady, pisaniu scenariuszy i walce o własną wizję, o początkach KMN, Pace i buncie przeciwko starym, o Tygodniku, polityce w środowisku kabaretowym, o stand-upie i improwizacji, i o tym, czy rękoczyny pomagają artystom trzymać grupę razem.

023: Mikołaj Cieślak o komedii #1

Listen to "Mikołaj Cieślak o komedii #1" on Spreaker.

Z Mikołajem Cieślakiem, artystą znanym z Kabaretu Moralnego Niepokoju rozmawiamy o produkcji własnej twórczości, o dobieraniu zespołu pod kątem poczucia humoru, o byciu konsekwentnym w swojej wizji i niepoddawaniu się, o ciężkiej pracy wyzbywania się kabaretowego grania i o tym, jak żartować z tego, z czego nie powinniśmy.

022: Komediowy slang

Listen to "Komediowy slang" on Spreaker.

Ludzie komedii uwielbiają o niej rozmawiać, a im więcej rozmawiają, tym trudniej ich zrozumieć. Bombią, gotują się, negują, gadają w gibberish, boją się zimy i narzekają na hecklerów. Ten odcinek pomoże Wam się odnaleźć na warsztatach i w dyskusjach po występach, jeśli z uśmiechem przytakujecie… a mało rozumiecie.

021: Wystąpienia publiczne – bez paniki

Listen to "Wystąpienia publiczne - bez paniki" on Spreaker.

Lęk przed wystąpieniami publicznymi dotyka zaskakującej większości z nas. Jak go oswoić? Co zrobić, żeby poczuć się pewnie na scenie, mimo strachu? Od merytorycznego przygotowania, przez okiełznanie aspektów technicznych, relację z widownią, aż po zadbanie o Twoją wewnętrzną Beyoncé.

020: Bezpieczeństwo i stawianie granic

Listen to "Bezpieczeństwo i stawianie granic" on Spreaker.

Wiele się ostatnio słyszy o przemocy i nadużywaniu władzy wobec studentów aktorstwa. Warto się zastanowić nad tym, jak my dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych na scenie, jako uczestnicy zajęć i ich prowadzący. Jak nie dać wejść sobie na głowę? Czy kobieta staje się czarownicą, odmawiając bycia „miłą”, czyli uległą? Czy artystów „trzeba łamać”?

019: O zagrywaniu się jak szmata

Listen to "O zagrywaniu się jak szmata" on Spreaker.

Co się dzieje, kiedy na scenie CHCEMY ZA BARDZO? Przesadzamy z graniem, silimy się na żarty, panikujemy. Przyjrzyjmy się objawom zagrywania się jak szmata w różnych formach komedii, zdiagnozujmy przyczyny i poszukajmy recepty na przyszłość.

018: Miedzy (obcymi) słowami

Listen to "Między (obcymi) słowami" on Spreaker.

Improwizowanie w obcych językach jest wyzwaniem. Okiełznajmy tę bestię. Co zrobić, kiedy nie rozumiemy, co się dzieje? Jak obrócić językowe braki na naszą korzyść? Jak nie tracić flow, gdy tracimy słowa? Jak stworzyć sobie siatkę bezpieczeństwa na wypadek absolutnego zagubienia? Przyjrzymy się również spektaklom, które opierają się na wielojęzyczności.

017: Władysław Sikora o komedii #5

Listen to "Władysław Sikora o komedii #5" on Spreaker.

Na koniec naszej serii snujemy wizje przyszłości komedii w Polsce. Miksujemy kabaret ze stand-upem i improwizacją, pochylamy się nad formami video i internetowymi. Do tego wiemy już, jak wyglądałoby impro i stand-up w wykonaniu Sikora. Co dalej? Czas pokaże.

016: Władysław Sikora o komedii #4

Listen to "Władysław Sikora o komedii #4" on Spreaker.

Czy widownię się uwodzi, czy wychowuje? Jak radzić sobie ze złymi występami i nie psuć widzom radości? Czy w ogóle przejmować się ich zdaniem? O wykorzystaniu improwizacji w procesie tworzenia skeczu, o wartości festiwali kabaretowych i o tym, co właściwie ocenia tam jury.

015: Władysław Sikora o komedii #3

Listen to "Władysław Sikora o komedii #3" on Spreaker.

Tym razem późną nocą odpowiadamy na Wasze pytania, a wśród nich: wpływ transformacji ustrojowej na komedię w Polsce, cenzura w telewizji, jak brać się do pisania i konstruować program kabaretowy, a ponadto, czego kabaret, stand-up i impro mogą uczyć się od siebie nawzajem.

014: Władysław Sikora o komedii #2

Listen to "Władysław Sikora o komedii #2" on Spreaker.

Tym razem kłócimy się o przyszłość komedii w Polsce. Płyniemy przez historię, wspominając początki i czasy świetności Kabaretu Potem, wyłapujemy inspiracje ze środowiska Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego i dostrzegamy przemiany wynikające z rozwoju improwizacji i stand-upu. I co najważniejsze – analizujemy sposoby tworzenia komedii, by mieć wpływ na przyszłość tej sztuki.

013: Władysław Sikora o komedii #1

Listen to "Władysław Sikora o komedii #1" on Spreaker.

Twórca legendarnego Kabaretu Potem i autor niezliczonych dzieł kabaretowych, w pierwszej części rozmów o kryzysie polskiego kabaretu, o buncie jako fundamencie twórcy komediowego, o relacji z widownią, improwizacji i stand-upie, a przede wszystkim o tym czy da się uczyć komedii.

012: Zapach Wspomnień

Listen to "Zapach Wspomnień" on Spreaker.

Jak to jest utracić zmysł? Jak mózg nadrabia brak węchu pamięcią? I w drugą stronę – do jakich wspomnień możemy utracić dostęp przez brak zapachowego klucza? Tym razem dzielę się doświadczeniem trzech miesięcy życia w mniej poetyckim, bezzapachowym świecie.

011: Żegnaj 2020

Listen to "Żegnaj 2020" on Spreaker.

Jak świat impro poradził sobie z nową rzeczywistością, co straciliśmy, co zyskaliśmy i jak wyglądał jedyny międzynarodowy festiwal impro w pandemii, czyli Igrzyska Śmierci.

010: Zasady impro – na co to komu

Listen to "Zasady impro - na co to komu" on Spreaker.

W normalnych czasach zaczynalibyśmy zaraz nowy rok warsztatowy – ale mamy rok 2020. To możemy poudawać, że jest normalnie. Wybrałam dla Was 9 podstawowych zasad improwizacji i do każdej dodałam „aaale…” abyście nie brali ich zbyt dosłownie.

009: Joe Bill – złe występy, terapia i impro przed Internetem

Listen to "Joe Bill - złe występy, terapia i impro przed Internetem" on Spreaker.

Jak wyglądała społeczność impro w czasach przed Internetem? Kiedy zaczęły się pojawiać międzynarodowe festiwale? Czemu każdy improwizator powinien pójść na terapię? Jak sobie radzić ze złym występem? Jak NAPRAWDĘ wygląda dziś impro w Chicago? O tym między innymi rozmawiałam w tym odcinku Podcastu Kreatura z Joe Billem podczas festiwalu IMPRO Amsterdam 2020, zanim świat stanął na głowie i chętnie z Wami usiądę przy kawie i o tym opowiem. Oryginalny zapis rozmowy znajdziecie na kanale anglojęzycznym.

008: Makijaż sceniczny i stylizacja

Listen to "Makijaż sceniczny i stylizacja" on Spreaker.

Nie ma filmu i teatru bez sztuki makijażu, charakteryzacji i kostiumów, dlaczego więc pomijamy tę sztukę w teatrze improwizowanym? Stylizacja jest potężnym narzędziem, które może i aktorów, i widzów zabrać w podróż do różnych światów. Jak więc go używać, by służył naszej wizji artystycznej i aby nasza sceniczna persona lśniła?

007: Kanapowe Podróże

Listen to "Kanapowe Podróże" on Spreaker.

Jeśli tak jak ja jesteście zmęczeni już stresem i ciągłym sprawdzaniem wiadomości, znajdźcie chwilę, aby odsapnąć i dajcie się zaprosić w kanapową podróż w beztroskie wspomnienia z podróży pełnych dziwów i nieporozumień z różnych zakątków świata. Czy w Seattle chcą wiedzieć jak się masz? Co robi Księżyc do góry nogami? Czemu na słowo „molo” Finowie chichoczą i jakie zachowania przy stole sprawiają, że „umiera jedna włoska babcia”? Przysyłajcie swoje odkrycia i faux pas z podróży na kreatura.podcast@gmail.com!

006: Stacey Smith – impro, muzyka i zdrowe zmysły

Listen to "Stacey Smith - impro, muzyka i zdrowe zmysły" on Spreaker.

Stacey Smith, amerykańska improwizatorka, obecnie mieszkająca w Amsterdamie, dzieli się przemyśleniami na temat różnic między improwizatorami z USA i Europy, stawania się lepszym człowiekiem, dzięki uczeniu w różnych krajach, o tym, że muzyka jest uniwersalnym językiem i że nie musisz być profesjonalnym wokalistą, by zagrać dobry impro musical, jak to jest grać impro solo, jak stawiać granice w życiu improwizatorki na pełen etap i dbać przy tym o swoje zdrowie psychiczne i wiele innych. Odcinek polski jest moim streszczeniem naszej rozmowy, dostępnej na anglojęzycznym kanale podcastu.

005: Weź impro do domu

Listen to "Weź impro do domu" on Spreaker.

Zostań w domu i rób impro! Prezentuję Wam 21 gier na czas kwarantanny. Odcinek z początku miał być pracą domową dla moich studentów improwizacji, ale wracając ostatnio z Dzień Dobry TVN pomyślałam, że ta kreatywna rozrywka przyda się nam wszystkim. Znajdziecie tu 21 gier i zadań w 3 kategoriach: 7 gier dla początkujących, do grania z rodziną (4:30), 7 zadań dla solo graczy (14:40) i nieco bardziej zaawansowane, ale wciąż rozrywkowe 7 zadań do grania z partnerem (22:30). Udanej zabawy!

004: Rozrywki w czasach zarazy

Listen to "Rozrywki w czasach zarazy" on Spreaker.

Każ ludziom siedzieć w domu, a zachce im się iść na siłownię. Zamknij w mieszkaniu freelancerkę z korpo pracownikiem i zobacz, kto pierwszy zwariuje. Jak znaleźć rozrywki i drobne radości w dobie pandemii, kiedy cały świat mówi Ci #zostańwdomu? Kultura, rozrywka, sport, podróże – wszystko to masz w swoim salonie, jeśli się dobrze rozejrzysz. Występy komediowe, koncerty, treningi – na żywo i z różnych krajów. Jeszcze nigdy świat tak bardzo nie wchodził Ci do domu, z którego sam nie mogłeś wyjść.

003: Impro? Pierwsze słyszę

Listen to "Impro? Pierwsze słyszę" on Spreaker.

O tym, czym jest impro, a czym różni się od stand-upu i kabaretu – i jakie mocne i słabe strony ma każda z tych form komedii. O tym, czego możecie się spodziewać jako widz na występie improwizowanym, jako uczestnik warsztatów indywidualnych, jak i tych z improwizacji w biznesie. Bez komediowego slangu!

002: Ok, Stara Millenniaro

Listen to "Ok, Stara Millenniaro" on Spreaker.

O tym, skąd u starych Millennialsów ta nostalgia za latami 90 – i czy na pewno jest za czym tęsknić. Opowieść o czasach, kiedy budzik był fizycznym przedmiotem, wykręcanie numeru telefonu nie było przenośnią, a informacji o tym, czy ktoś z kimś chodzi szukało się nie na Facebooku, a w Złotych Myślach. A jakie są Wasze wspomnienia?

001: Pierwsza Randka

Listen to "Pierwsza Randka" on Spreaker.

Wyobraźcie sobie, że poszliście ze mną na pierwszą randkę. Oto, co Wam powiedziałam o sobie. Teraz Wasza kolej! Dajcie znać, kim jesteście i o czym chcielibyście ode mnie posłuchać na kreatura.podcast@gmail.com!

000: Wstęp

Listen to "Wstęp" on Spreaker.

Witajcie w podcaście Kreatura, o improwizacji, komedii i sztuce – na scenie i w życiu. W tym krótkim wprowadzeniu dowiecie się, czego możecie się spodziewać po pierwszych odcinkach.