Kreatura Podcast

Kreatura is a podcast about improvisation, comedy and art. On stage and in life. Stories from different cultures, and guests from all over the world.

Kreatura to podcast o improwizacji, komedii i sztuce. Na scenie i w życiu. Historie z pogranicza różnych kultur i rozmowy z gośćmi z różnych stron świata.[21.02.20] OK, ELDER MILLENNIAL:

Elder Millennials are so nostalgic for the 90s, and is there really something to miss? The story of the time, when the alarm clock was a physical object, and when you had to check in a notebook, instead of Facebook, if your crush is dating someone. The story of the generation of transformation from post-communist Poland to the world of the Internet. And what are your memories of the 90s? Share on kreatura.podcast@gmail.com

Listen to „Ok, Elder Millennial” on Spreaker.

[21.02.20] OK, STARA MILLENNIARO:

O tym, skąd u starych Millennialsów ta nostalgia za latami 90 – i czy na pewno jest za czym tęsknić. Opowieść o czasach, kiedy budzik był fizycznym przedmiotem, wykręcanie numeru telefonu nie było przenośnią, a informacji o tym, czy ktoś z kimś chodzi szukało się nie na Facebooku, a w Złotych Myślach. A jakie są Wasze wspomnienia? Piszcie na kreatura.podcast@gmail.com

Listen to „Ok, Stara Millenniaro” on Spreaker.

[17.02.20] FIRST DATE:

I don’t do dates, so I’m doing this for you. The awkward first date with me, where I will answer some of the questions that hasn’t been asked. I will tell you what I do, and how did I get here, so we don’t have to talk about it in future episodes. You’ll get the context of why I talk about things I talk, in a way I talk about them.

Listen to „First Date” on Spreaker.

[17.02.20] PIERWSZA RANDKA:

Nie chodzę na randki, więc robię to specjalnie dla Was. Niezręczna, pierwsza randka, podczas której odpowiem na pewne niezadane pytania. Opowiem Wam, co robię i skąd się tu wzięłam, dzięki czemu nie będziemy musieli poświęcać temu czasu w przyszłych odcinkach. Wyjaśni to, dlaczego mówię o rzeczach, o których mówię, w taki, a nie inny sposób.

Listen to „Pierwsza Randka” on Spreaker.

[23.01.2020] INTRODUCTION:

In short words – what can you expect from first episodes of the podcast.

Listen to „Introduction” on Spreaker.

[23.01.2020] WSTĘP:

W skrócie – czego możecie się spodziewać po pierwszych odcinkach podcastu.

Listen to „Kreatura (PL)” on Spreaker.
Bloglovin’
Follow