Kreatura to podcast o improwizacji, komedii i sztuce. Na scenie i w życiu. Historie z pogranicza różnych kultur i rozmowy z gośćmi z różnych stron świata.

010: Zasady impro – na co to komu

Listen to "Zasady impro - na co to komu" on Spreaker.
W normalnych czasach zaczynalibyśmy zaraz nowy rok warsztatowy – ale mamy rok 2020. To możemy poudawać, że jest normalnie. Wybrałam dla Was 9 podstawowych zasad improwizacji i do każdej dodałam „aaale…” abyście nie brali ich zbyt dosłownie.

009: Joe Bill – złe występy, terapia i impro przed Internetem

Listen to "Joe Bill - złe występy, terapia i impro przed Internetem" on Spreaker.
Jak wyglądała społeczność impro w czasach przed Internetem? Kiedy zaczęły się pojawiać międzynarodowe festiwale? Czemu każdy improwizator powinien pójść na terapię? Jak sobie radzić ze złym występem? Jak NAPRAWDĘ wygląda dziś impro w Chicago? O tym między innymi rozmawiałam w tym odcinku Podcastu Kreatura z Joe Billem podczas festiwalu IMPRO Amsterdam 2020, zanim świat stanął na głowie i chętnie z Wami usiądę przy kawie i o tym opowiem. Oryginalny zapis rozmowy znajdziecie na kanale anglojęzycznym.

008: Makijaż sceniczny i stylizacja

Listen to "Makijaż sceniczny i stylizacja" on Spreaker.

Nie ma filmu i teatru bez sztuki makijażu, charakteryzacji i kostiumów, dlaczego więc pomijamy tę sztukę w teatrze improwizowanym? Stylizacja jest potężnym narzędziem, które może i aktorów, i widzów zabrać w podróż do różnych światów. Jak więc go używać, by służył naszej wizji artystycznej i aby nasza sceniczna persona lśniła?

007: Kanapowe Podróże

Listen to "Kanapowe Podróże" on Spreaker.

Jeśli tak jak ja jesteście zmęczeni już stresem i ciągłym sprawdzaniem wiadomości, znajdźcie chwilę, aby odsapnąć i dajcie się zaprosić w kanapową podróż w beztroskie wspomnienia z podróży pełnych dziwów i nieporozumień z różnych zakątków świata. Czy w Seattle chcą wiedzieć jak się masz? Co robi Księżyc do góry nogami? Czemu na słowo „molo” Finowie chichoczą i jakie zachowania przy stole sprawiają, że „umiera jedna włoska babcia”? Przysyłajcie swoje odkrycia i faux pas z podróży na kreatura.podcast@gmail.com!

006: Stacey Smith – impro, muzyka i zdrowe zmysły

Listen to "Stacey Smith - impro, muzyka i zdrowe zmysły" on Spreaker.

Stacey Smith, amerykańska improwizatorka, obecnie mieszkająca w Amsterdamie, dzieli się przemyśleniami na temat różnic między improwizatorami z USA i Europy, stawania się lepszym człowiekiem, dzięki uczeniu w różnych krajach, o tym, że muzyka jest uniwersalnym językiem i że nie musisz być profesjonalnym wokalistą, by zagrać dobry impro musical, jak to jest grać impro solo, jak stawiać granice w życiu improwizatorki na pełen etap i dbać przy tym o swoje zdrowie psychiczne i wiele innych. Odcinek polski jest moim streszczeniem naszej rozmowy, dostępnej na anglojęzycznym kanale podcastu.

005: Weź impro do domu

Listen to "Weź impro do domu" on Spreaker.

Zostań w domu i rób impro! Prezentuję Wam 21 gier na czas kwarantanny. Odcinek z początku miał być pracą domową dla moich studentów improwizacji, ale wracając ostatnio z Dzień Dobry TVN pomyślałam, że ta kreatywna rozrywka przyda się nam wszystkim. Znajdziecie tu 21 gier i zadań w 3 kategoriach: 7 gier dla początkujących, do grania z rodziną (4:30), 7 zadań dla solo graczy (14:40) i nieco bardziej zaawansowane, ale wciąż rozrywkowe 7 zadań do grania z partnerem (22:30). Udanej zabawy!

004: Rozrywki w czasach zarazy

Listen to "Rozrywki w czasach zarazy" on Spreaker.

Każ ludziom siedzieć w domu, a zachce im się iść na siłownię. Zamknij w mieszkaniu freelancerkę z korpo pracownikiem i zobacz, kto pierwszy zwariuje. Jak znaleźć rozrywki i drobne radości w dobie pandemii, kiedy cały świat mówi Ci #zostańwdomu? Kultura, rozrywka, sport, podróże – wszystko to masz w swoim salonie, jeśli się dobrze rozejrzysz. Występy komediowe, koncerty, treningi – na żywo i z różnych krajów. Jeszcze nigdy świat tak bardzo nie wchodził Ci do domu, z którego sam nie mogłeś wyjść.

003: Impro? Pierwsze słyszę

Listen to "Impro? Pierwsze słyszę" on Spreaker.

O tym, czym jest impro, a czym różni się od stand-upu i kabaretu – i jakie mocne i słabe strony ma każda z tych form komedii. O tym, czego możecie się spodziewać jako widz na występie improwizowanym, jako uczestnik warsztatów indywidualnych, jak i tych z improwizacji w biznesie. Bez komediowego slangu!

002: Ok, Stara Millenniaro

Listen to "Ok, Stara Millenniaro" on Spreaker.

O tym, skąd u starych Millennialsów ta nostalgia za latami 90 – i czy na pewno jest za czym tęsknić. Opowieść o czasach, kiedy budzik był fizycznym przedmiotem, wykręcanie numeru telefonu nie było przenośnią, a informacji o tym, czy ktoś z kimś chodzi szukało się nie na Facebooku, a w Złotych Myślach. A jakie są Wasze wspomnienia?

001: Pierwsza Randka

Listen to "Pierwsza Randka" on Spreaker.

Wyobraźcie sobie, że poszliście ze mną na pierwszą randkę. Oto, co Wam powiedziałam o sobie. Teraz Wasza kolej! Dajcie znać, kim jesteście i o czym chcielibyście ode mnie posłuchać na kreatura.podcast@gmail.com!

000: Wstęp

Listen to "Wstęp" on Spreaker.

Witajcie w podcaście Kreatura, o improwizacji, komedii i sztuce – na scenie i w życiu. W tym krótkim wprowadzeniu dowiecie się, czego możecie się spodziewać po pierwszych odcinkach.